BYĆ DLA INNYCH – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

BYĆ DLA INNYCH

W zgiełku zabiegania, myśleniu o sobie, warto czasami się zatrzymać, Wtedy można pomyśleć o innych, o tych którym brakuje chwili poświęcenia uwagi, rozmowy czy ciepłego słowa. Rok szkolny 2018/2019 to kolejny rok zmian w ZSPT CKU. Tym razem postawiliśmy na to, by „być dla innych”. Powstało Szkolne Koło Wolontariatu, które współpracując z Samorządem Uczniowskim  miało podejmować akcje wolantaryjne.

Pierwszy raz członkowie wolontariatu odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Pakówce pod koniec listopada, aby propagować akcję narodowego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a następnie w grudniu, by wspólnie przygotować kartki świąteczne. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było wręczenie pensjonariuszom w dniu 19 grudnia paczek świątecznych powstałych ze zbiórki pluszaków i słodyczy, która trwała w szkole przez dwa miesiące. Wolontariuszki wraz z opiekunkami: panią A. Cwojdzińską i panią L. Kotlarczyk udały się do Domu Pomocy Społecznej w Pakówce. Mieszkańcy i pracownicy wraz z Panią Dyrektor przyjęli przybyłych bardzo miło i serdecznie, przygotowali słodki poczęstunek oraz ogromne pokłady miłości. „Mikołajki z Bojanowa” sprawiły ogromną radość mieszkańcom. Podczas wręczania prezentów, okrzykom szczęścia, zachwytu nie było końca, a wśród zebranych można było wyczuć atmosferę napięcia, oczekiwania i niepokoju – czy każdy otrzyma upominek, czy był grzeczny i zasłużył na prezent od uśmiechniętej „Mikołajki”. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie odśpiewali kolędy, życzyli zdrowych, spokojnych Świąt i rozstali się w cudownych nastrojach.

W drodze powrotnej wolontariuszki dzieliły się wrażeniami, można było zauważyć, że spotkanie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej wpłynęło na ich postrzeganie świata, zostawiło trwały ślad w sercach. Wszystkie „Mikołajki” zadeklarowały chęć kolejnego spotkania z pensjonariuszami.

Puentą półrocznej działalności Szkolnego Koła Wolontariatu może być stwierdzenie, że czas podarowany innym nigdy nie jest stracony, a wręcz przeciwnie wówczas zyskuje się podwójnie.