MASZ ODPAD, CO Z NIM ZROBISZ? – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

MASZ ODPAD, CO Z NIM ZROBISZ?

Uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół Przyrodniczo – Technicznych w Bojanowie dniu 18 października wzięli udział w organizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „SOS dla środowiska, czyli segregujący, oszczędny, świadomy” – edycja IV. KZGRL jest odpowiedzialny za odbiór, zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie 18 gmin południowej Wielkopolski, ale również za prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności w zakresie prawidłowej ich segregacji. Edukator Beata Bartosiak z ETADO w czasie warsztatów pt. „Masz odpad co z nim zrobisz?” omówiła zasady segregacji ze zwróceniem uwagi na odpady opakowaniowe, biodegredaowane, ale również na odpady, które powinny trafiać do PSZOK. Został omówiony system odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie KZGRL. Odpady – przedmioty nie potrzebne, te które wyrzucamy bo spełniły swoją rolę, popsuły się, porwały, zniszczyły lub przestały być modne. Przeprowadzone zostało zadanie praktyczne z segregacji. Każda z klas segregowała odpady, w trakcie pojawiały się pytania i wątpliwości, które były na bieżąco wyjaśniane. Ci uczniowie, którzy mniej uważnie zapoznali się z zasadami segregacji, wyciągali odpady z pojemników i segregowali ponownie. Zobrazowano cyk obiegu surowców, przedstawiono etapy recyklingu, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie mieli okazję zobaczyć próbki półproduktów i produktów recyklingu – płatki, granulat PET, preformy. Poruszono problem palenia odpadów w kotłach domowych i jakie to przynosi konsekwencje dla naszej atmosfery ziemskiej i dla zdrowi nas wszystkich i nastolatków. W czasie zajęć uczniowie każdej klasy narysowali na symbol recyklingu EKO-banerze. Przy okazji odkryli, że ten z pozoru łatwy symbol jest dość trudny do narysowania. Procesu recyklingu odpadów również wymaga dużo pracy i zaangażowania wielu osób, a wszystko zaczyna się w naszych domach i naszym podejściu do segregacji. Najaktywniejsi uczestnicy spotkań otrzymali upominki od KZGRL.

Zdjęcia: http://ovh.to/ef1Kh1