Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Narodowe czytanie zostało zapoczątkowane przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. W tym roku Polacy wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i nauczyciele ZSPT CKU w Bojanowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Bojanowie oraz pracownikami Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie postanowili wspólnie zorganizować czytanie tego wspaniałego dzieła epoki Młodej Polski.

Ze względu na fakt, że inauguracja roku szkolnego odbywała się w poniedziałek, 4 września, szkoły mogły zorganizować wspólne czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w innym, najdogodniejszym dla społeczności szkolnej, terminie. I właśnie 4 września o godzinie 10.15 w kinie w Bojanowie zebrali się uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej oraz młodzież ZSPT CKU, by posłuchać nauczycieli czytających fragmenty „Wesela”.
Prowadzący, Michalina Krysiak i Przemysław Michalewicz wprowadzili zebranych w klimat dzieła, opowiedzieli legendę związaną z jego powstaniem, a zebranym zostaną przedstawione najciekawsze sceny. Następnie bardzo sprawnie poprowadzili zebranych przez treść ”Wesela”, opowiadali o poszczególnych scenach, bohaterach, wyjaśniali symbolikę. Zebrani nauczyciele wcieli się w następujące role:

 • CZEPIEC – pan Krzysztof Rogala
 • DZIENNIKARZ – pan Marek Kosmalski,
 • RADCZYNI – pani Dorota Wodecka,
 • KLIMINA – pani Magdalena Werwińska,
 • PAN MŁODY – pan Jacek Juchnowicz,
 • PANNA MŁODA – pani Aneta Przybylska,
 • POETA – pani Agata Kubiak,
 • GOSPODARZ – pani Ilona Pazoła – Szymańska,
 • JASIEK – pani Arleta Lewandowska,
 • RACHEL – pani Izabela Rychlik,
 • ISIA – pani Beata Nowak,
 • CHOCHOŁ – pani Aneta Przybylska,
 • MARYSIA – pani Dorota Wodecka,
 • WIDMO – pani Magdalena Werwińska,
 • STAŃCZYK – pan Krzysztof Rogala,
 • RYCERZ – pani Izabela Rychlik,
 • HETMAN – pani Magdalena Gosieniecka,
 • CHÓR – pani Beata Nowak,
 • DZIAD – pani Arleta Lewandowska,
 • UPIÓR – pani Magdalena Gosieniecka,
 • WERNYHORA – pan Krzysztof Rogala.

Na zakończenie, żeby uświadomić wszystkim, jak ważne jest czytanie i znanie literatury pięknej, przedstawiono fragmenty kultowego serialu „Ranczo”. Jeden z jego odcinków został stworzony na kanwie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W ten sposób zwrócono uwagę uczniom, że bez znajomości literatury często nie można zrozumieć przekazu filmów czy reklam.
Publiczność gromkimi brawami podziękowała czytającym nauczycielom za tak piękne przedstawienie niełatwej lektury, a prowadzący podziękowali wszystkim za przybycie i zaprosili za rok na kolejną edycję narodowego czytania.

Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Lucyną Kotlarczyk