Rajd rowerowy ,,Śladami Powstańców Wielkopolskich” – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Rajd rowerowy ,,Śladami Powstańców Wielkopolskich”

Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy II technikum uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości poprzez udział w rajdzie rowerowym śladami powstańców na terenie gminy Bojanowo. Poszczególne punkty wyprawy rowerowej przewidywały zapalenie zniczy i krótkie lekcje historii o tamtych czasach, które przedstawione zostały przez zaproszonego gościa – pana Krzysztofa Wodyńskiego, znanego regionalisty, historyka z zamiłowania, a przede wszystkim absolwenta Szkoły Rolniczej.
Nasza rowerowa wędrówka rozpoczęła się przed budynkiem szkoły przy pomniku im. Powstańców Wielkopolskich.Następnie ulicą Platanową wyruszyliśmy na cmentarz.Tam usłyszeliśmy o losach poszczególnych powstańców, odwiedziliśmy kwatery powstańcze, a zapalony znicz pozostawił ślad naszej pamięci. Kierunek Gościejewice – to najdłuższy odcinek rowerowej przygody. Wśród pól i leśnych duktów prowadziła nas trasa aż do parku w Gościejewicach, w którym każde stare drzewo pamięta zaciekłe walki powstańcze o naszą wolność. Na pamiątkę tego wydarzenia 60 lat temu postawiono pamiątkowy kamień z krzyżem powstańczym i listą nazwisk poległych wówczas powstańców. Tam również oddaliśmy hold. Trochę zmęczeni przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu rajdu – Tarchalin. Tam czekały już na nas przygotowane przez panie pyszne kiełbaski z grilla. Głodni zajadaliśmy i miło spędzaliśmy wspólnie czas.
Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować pani Jolancie Czerwińskiej za udostępnienie nam wigwamu ,,Józefówka” oraz przygotowanie przez panie poczęstunku. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie Towarzystwa Koleżeńskiego Bojanowiaków, za co również bardzo dziękujemy.
Ilona Pazoła-Szymańska – wychowawca klasy II technikum