TŁUSTY CZWARTEK – DZIEŃ W KTÓRYM DOZWOLONE JEST OBJADANIE SIĘ – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

TŁUSTY CZWARTEK – DZIEŃ W KTÓRYM DOZWOLONE JEST OBJADANIE SIĘ

To dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.
Zwyczaj jedzenia pączków w słodkiej wersji pojawił się w Polsce około XVI wieku. Nadal wyglądały one nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
Oczekując z utęsknieniem wiosny zorganizowaliśmy konkurs ,,jedzenia pączków” z małym utrudnieniem …. należało go bowiem zjeść w ciągu co najmniej 1 minuty bez oblizania się. Ku dużemu zdziwieniu organizatorów żaden spośród 15 startujących ,,obżerających się pączkiem” ani razu nie oblizał się. W związku z tym jury postanowiło spośród startujących zespołów zrobić dogrywkę polegającą na zjedzeniu 2 sztuk w jak najkrótszym czasie. Śmiechu i dopingu kolegów było co niemiara, co niejednokrotnie utrudniało startującym przełykanie poszczególnych kęsów…. W rezultacie zwycięzcami zostali uczniowie klasy I Szkoły Branżowej w składzie: Natalia Graczyk, Daniel Nowakowski, Kamil Radoła, Eryk Wojtera oraz Paweł Wyborski – zwycięzca dogrywki. Gratulujemy wygranym i wszystkim uczestnikom z klas: I Technikum Weterynarii i Informatycznego oraz IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Informatycznego.

Ilona Pazoła-Szymańska