Wszyscy jesteśmy tacy sami! – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Wszyscy jesteśmy tacy sami!

Uczniowie klasy 1TWI oraz 2 Zb wraz z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniu motywacyjnym zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu. Oprócz naszej szkoły uczestnikami byli przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu oraz Zespołu Szkół w Jutrosinie. Spotkanie składało się z trzech części.
Pierwsza część, prowadzona przez pracowników PCPR w Rawiczu, miała na celu, za pomocą kilku prostych ćwiczeń, uświadomienie młodzieży, czym jest życie z niepełnosprawnością. Podczas drugiej części odbyła się projekcja filmu „Mój biegun”, natomiast trzecia część zakładała spotkanie z Jankiem Melą.

Po ćwiczeniach i bardzo emocjonalnym filmie, opowiadającym historię niepełnosprawnego chłopca mocno doświadczonego przez los, uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu motywacyjnego i mieli okazję do rozmowy z zaproszonym gościem.Janek Mela odbył wiele podróży (nie zabrakło zdjęć z wypraw), pokonał wiele barier, ale nie to było dla niego najważniejsze, lecz spotkania z ludźmi. Według podróżnika i założyciela fundacji „Poza horyzonty” – „Niepełnosprawność to stan fizyczny, natomiast kalectwo to stan umysłu”. Motywacje powinny być wewnętrzne, a nie zewnętrzne – na pokaz, a ograniczenia są tylko w naszym umyśle. Prowadzący zauważył, że każdy powinien czerpać z życia jak najwięcej, a nie usprawiedliwiać się wymówkami. Codziennie każdy z nas walczy ze swoimi wewnętrznymi niepełnosprawnościami.
Nie zmarnujmy życia, bo jest tylko jedno!