Wycieczka edukacyjna w świat nauki, odkryć i tajemnic….. – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Wycieczka edukacyjna w świat nauki, odkryć i tajemnic…..

Ciekawą, tajemniczą i kontrowersyjną wystawę Body Worlds (Ludzkie Ciała) w Poznaniu mieli okazję obejrzeć uczniowie klasy I Technikum Weterynarii i Technikum Informatycznego. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pokazuje ludzki organizm w zdrowiu i w chorobie. Porównuje zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom. Wystawy Gunthera von Hagens są realizowane dzięki przyjętemu programowi dawców organów. Twórca używa wyłącznie ciał, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę (16 tysięcy osób, w tym 11 Polaków). Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka zostaje przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie zdołalibyśmy zobaczyć.

Wystawa przeniosła nas w świat odkrywania ludzkiej anatomii, fizjologii i zdrowia poprzez plasynaty przeźroczystych plastrów ludzkiego ciała oraz poszczególnych jego narządów. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens, podziwialiśmy wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeliśmy do najskrytszych jego zakamarków oraz mogliśmy przekonać się jak wielki jest jego potencjał uchwycony w ruchu.

Na jednym poziomie widzieliśmy więc zawiłość ludzkiego ciała, a na innym przyglądaliśmy się komuś, kto myślał i oddychał…

Ilona Pazoła-Szymańska