WYSTAWA-Powstanie Wielkopolskie – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

WYSTAWA-Powstanie Wielkopolskie

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Ten rok jest szczególny dla Polaków. Obchodzimy bowiem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w wielu przedsięwzięciach upamiętniających to doniosłe wydarzenie.

Nie wolno nam jednak zapomnieć o Wielkopolsce. W tym roku przypada rocznica 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jakże ważnego dla naszego regionu i dla nas, społeczności szkolnej, której patronem są właśnie Powstańcy Wielkopolski.

Dzień Patrona obchodzimy 10 stycznia, ale już teraz w bibliotece szkolnej uczniowie mogą obejrzeć wystawę książek poświęconych temu wydarzeniu.

Są to zebrane prace wielu historyków analizujące przyczyny wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jego przebieg, a także jego skutki. Wiele pozycji zawiera bogate źródła faktograficzne. Warto im się przyjrzeć, by móc poznać mundury, uzbrojenie, odznaczenia czy insygnia powstańców. Wiele z nich przedstawia mapy z tamtego okresu.

Zachęcam, by na chwilę zatrzymać się i zapoznać z publikacjami na temat tamtego ważnego dla nas – Wielkopolan – wydarzenia. Zapraszam do szkolnej biblioteki.

Magdalena Gosieniecka