INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W ZSPT W BOJANOWIE
15 września 2017
Maturzyści spotkali się z policjantką
20 września 2017

NARODOWE CZYTANIE WESELA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Narodowe czytanie zostało zapoczątkowane przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. W tym roku Polacy wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i nauczyciele ZSPT CKU w Bojanowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Bojanowie oraz pracownikami Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie postanowili wspólnie zorganizować czytanie tego wspaniałego dzieła epoki Młodej Polski.

Ze względu na fakt, że inauguracja roku szkolnego odbywała się w poniedziałek, 4 września, szkoły mogły zorganizować wspólne czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w innym, najdogodniejszym dla społeczności szkolnej, terminie. I właśnie 4 września o godzinie 10.15 w kinie w Bojanowie zebrali się uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej oraz młodzież ZSPT CKU, by posłuchać nauczycieli czytających fragmenty „Wesela”.

Prowadzący, Michalina Krysiak i Przemysław Michalewicz wprowadzili zebranych w klimat dzieła, opowiedzieli legendę związaną z jego powstaniem, a zebranym zostaną przedstawione najciekawsze sceny. Następnie bardzo sprawnie poprowadzili zebranych przez treść ”Wesela”, opowiadali o poszczególnych scenach, bohaterach, wyjaśniali symbolikę. Zebrani nauczyciele wcieli się w następujące role:

CZEPIEC – pan Krzysztof Rogala,

DZIENNIKARZ – pan Marek Kosmalski,

RADCZYNI – pani Dorota Wodecka,

KLIMINA – pani Magdalena Werwińska,

PAN MŁODY – pan Jacek Juchnowicz,

PANNA MŁODA – pani Aneta Przybylska,

POETA – pani Agata Kubiak

GOSPODARZ – pani Ilona Pazoła – Szymańska,

JASIEK – pani Arleta Lewandowska,

RACHEL – pani Izabela Rychlik,

ISIA – pani Beata Nowak,

CHOCHOŁ – pani Aneta Przybylska,

MARYSIA – pani Dorota Wodecka,

WIDMO – pani Magdalena Werwińska,

STAŃCZYK – pan Krzysztof Rogala,

RYCERZ – pani Izabela Rychlik,

HETMAN – pani Magdalena Gosieniecka,

CHÓR – pani Beata Nowak,

DZIAD – pani Arleta Lewandowska,

UPIÓR – pani Magdalena Gosieniecka,

WERNYHORA – pan Krzysztof Rogala.

Na zakończenie, żeby uświadomić wszystkim, jak ważne jest czytanie i znanie literatury pięknej, przedstawiono fragmenty kultowego serialu „Ranczo”. Jeden z jego odcinków został stworzony na kanwie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W ten sposób zwrócono uwagę uczniom, że bez znajomości literatury często nie można zrozumieć przekazu filmów czy reklam.

Publiczność gromkimi brawami podziękowała czytającym nauczycielom za tak piękne przedstawienie niełatwej lektury, a prowadzący podziękowali wszystkim za przybycie i zaprosili za rok na kolejną edycję narodowego czytania.

Rada Samorządu Uczniowskiego

wraz z opiekunem

Lucyną Kotlarczyk