1 września 1939 roku – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

1 września 1939 roku

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa.
W tym dniu Niemcy pod przywództwem Adolfa Hitlera napadły na Polskę, burząc tym samym postanowienia traktatu wersalskiego, który ustalał ład polityczny po I wojnie światowej. Jedne z pierwszych pocisków, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein, padły na teren Westerplatte. Mieściła się tam Wojskowa Składnica Tranzytowa, której komendantem był major Henryk Sucharski.
Publikacje historyczne podają różne liczby żołnierzy stacjonujących w tym dniu półwyspie Westerplatte. Wynika z nich, że załoga w dniu 1 września 1939 roku liczyła nieco ponad 200 osób i miała za zadanie utrzymać placówkę przez 12 godzin. Bohaterscy obrońcy prawie 7 dni odpierali atak wielokrotnie silniejszego przeciwnika, ostatecznie skapitulowali. Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu we wrześniu 1939 roku.
Historycy spierają się gdzie padły pierwsze pociski niemieckie. Czy było to Westerplatte, czy może Wieluń lub inna miejscowość? Pewny jest fakt, że 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się największa wojna światowa w historii. W ciągu 6 lat zginęło ponad 60 milinów ludzi na świecie, a działania wojenne objęły swym zasięgiem około 80% globu ziemskiego.
Miejsca pamięci nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie upamiętniają wydarzenia z okresu II wojny światowej. Warto zatrzymać się na chwilę, pomyśleć jak żyli ludzie w tamtych czasach, co było dla nich ważne, co myśleli, za co walczyli ?
Co możemy zrobić by nigdy nie powtórzył się dramat i tragedia wojny?
Zapraszamy do udziału w ,,Kółku historycznym z elementami wiedzy o społeczeństwie”.