30 marca 2021 r. Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

30 marca 2021 r. Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu

30 marca 2021 r. Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu

To jedna z wielu chorób przenoszonych przez kleszcze. Na całym świecie występuje aż 900 gatunków kleszczy, z czego w Polsce – 19. Możemy je spotkać niemalże wszędzie.

Wyróżniamy dwa szczytowe okresy ich aktywności: wiosenny (kwiecień, maj i czerwiec) oraz jesienny (wrzesień, październik). Kleszcze mogą przenosić bakterie powodujące boreliozę. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego kalectwa a nawet śmierci.

Kleszcze są pajęczakami, mają więc osiem nóg.

Kleszcze wybierają miejsca wilgotne (ale nie mokre), cieniste z dużą ilością martwej materii. Spotyka

my je tam, gdzie nie występuje dużo słońca i pojawiają się żywiciele, czyli zwierzęta, których krwią się żywią: w lesie, na omszonych pniakach, na paprociach, trawach i borówkach rosnących wzdłuż zwierzęcych szlaków migracyjnych, na liściach niskich drzew i krzewów, w trawie w parku czy w naszym przydomowym ogródku. Mogą być niemalże wszędzie!

Gdy kleszcz wyczuje żywiciela, kieruje się w jego kierunku, ale nie skacze z drzew! Najczęściej strącamy go z gałązek roślin lub źdźbeł trawy przechodząc przez miejsca, gdzie cierpliwie czeka na swojego żywiciela.

Miejsca apetyczne dla kleszcza:

– kark,

– granica włosów,

– głowa za uszami,

– pod pachami,

– pod piersiami u dziewcząt, kobiet i otyłych mężczyzn,

– w fałdach brzusznych (jeżeli ktoś je ma),

– w pachwinach,

– na genitaliach,

– pod pośladkami, na wysokości połączenia pośladków z udem,

– w zgięciach kolan,

– twarz (dzięki bardzo wrażliwej na dotyk skórze, zdążymy poczuć, że po nas chodzi, zanim zdąży się wbić),

– dłonie,

– stopy.

Pamiętaj, żeby po każdym powrocie ze spaceru w lesie czy parku, sprawdzić swoje ciało i ubranie. Ubieraj się w jasne rzeczy, spodnie z długimi nogawkami włożonymi w skarpetki oraz długie rękawy.