,,By pamięć nie zginęła”- Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej – konkurs – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

   ,,By pamięć nie zginęła”- Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej – konkurs

 ,,By pamięć nie zginęła”- Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

Kwiecień jest Miesiącem Pamięci Narodowej. Jest to okazja do przypomnienia znaczących wydarzeń z bogatej historii naszego narodu. W tym roku ze względu na panującą pandemię nie mamy możliwości spotkać się w gronie społeczności szkolnej na uroczystej akademii, dlatego  chcemy zorganizować wystawę pamiątek w wersji online pod tytułem

„By pamięć nie zginęła”.

Każda rodzina ma swoją niepowtarzalną historię, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przechowujemy pamiątki , odznaczenia, zdjęcia, publikacje , które są dla naszej rodziny, źródłami historycznymi i dowodem bezpośredniego  udziału naszych przodków.w w ważnych i trudnych wydarzeniach , jakie dotknęły Polaków.

W ramach obchodów ,,Miesiąca Pamięci Narodowej” chcemy zachęcić uczniów i nauczycieli ZSPT CKU w Bojanowie do udziału we wspólnym przedsięwzięciu . Prosimy o wykonanie zdjęć pamiątek i przesłanie ich do dnia 15 kwietnia do classroomu ,, KÓŁKO HISTORYCZNE”.  Z przesłanego materiału powstanie prezentacja multimedialna pt. ,,By pamięć nie zginęła” . Projekt ten zostanie umieszczony na stronie szkoły i facebooku .

Chcemy, żeby wiedza historyczna była nam powszechna i bliska, dostarczała rzetelnej wiedzy o wydarzeniach zwycięskich  jak i trudnych.

Wielkopolska jest regionem szczególnym. W wielu okresach historycznych nasi przodkowie musieli stanąć do walki w obronie polskości na tych terenach. Nasza szkoła nosi imię ,,Powstańców Wielkopolskich”  i jesteśmy z tego bardzo  dumni. Wraz z kolejnymi pokoleniami zacierają się ślady świadczące  o minionych czasach . Naszym  obowiązkiem jest przekazywanie wiedzy z tego okresu, oddanie hołdu bohaterom, którzy walczyli oraz  ginęli za wolność i niepodległość.

,,Historia magistra vitae est” – Historia jest nauczycielką życia , to twierdzenie rzymskiego filozofa i mówcy Cycerona często powtarzane jest w różnych kontekstach związanych z opisywaniem zachowań  jednostek, społeczeństw i narodów. Historia jako nauka  jest nie tylko spisem bitew, wydarzeń, bohaterów, ale również zajmuje się analizą przyczyn i skutków decyzji podjętych w przeszłości. Jeżeli wyciągniemy z tego wnioski możemy uniknąć błędnych rozwiązań i ich konsekwencji. Zofia Nałkowska cykl opowiadań o tragicznych latach II wojny światowej zatytułowany ,,Medaliony„ rozpoczyna  słowami ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”.  Pamiętajmy , że z historii musimy czerpać wiedzę, to my odpowiadamy za naszą przyszłość, ponosimy również odpowiedzialność za swoje decyzje. Pielęgnujmy wiedzę i pamięć  o Naszych Bohaterach, przypominajmy tragiczne wydarzenia z historii Polski ,,By pamięć nie zginęła”.

Zachęcamy do udziału w naszym projekcie.

Nauczyciele odpowiedzialni : Ewa Bergmann ,  Beata Klupś , Alicja Florczyk, Iwona Janowicz

 

Zapraszamy!