Wolontariat w ZSPT CKU w Bojanowie – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Wolontariat w ZSPT CKU w Bojanowie

„Najlepszą drogą do odnalezienia siebie jest zagubienie się w służeniu innym”.

O wolontariacie mówi się dużo w ostatnich latach w mediach, pisze w gazetach. Jest to bezinteresowna, nieodpłatna pomoc innym. Wydawałoby się, że społeczeństwo w dzisiejszych czasach, nie jest zdolne do altruizmu i niesienia pomocy potrzebującym, przecież obcym ludziom. Tymczasem rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna.

                                           „Nie pękam, spełniam”

Wiadomość o rozpoczęciu działalności szkolnego wolontariatu przyciągnęła prawdziwe tłumy zainteresowanych na spotkanie organizacyjne. Chętnych było o wiele więcej niż miejsc, gdzie potrzebna jest pomoc. Od tego roku, tzn.2021/2022, idea stworzenia szkolnego wolontariatu powróciła i szybko okazało się, że odbija się szerokim echem wśród uczniów.

Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkół Przyrodniczo – Technicznych CKU w Bojanowie liczy 33 uczniów a jego opiekunem jest nauczycielka języka polskiego, Magdalena Gano. W ciągu roku szkolnego wspólnie z całą społecznością szkolną przeprowadzamy wiele akcji charytatywnych, współpracujemy z instytucjami pozarządowymi, dbamy o miejsca pamięci narodowej. Ponadto:

– We wrześniu zorganizowana została zbiórka nakrętek i baterii dla Marysi z Brenna. U dziewczynki zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni- SMA typu 1.W tym celu uczniowie klas pierwszych upiekli ciasta, które uczniowie i nauczyciele mogli zakupić. Zebrane środki przekazaliśmy na lek dla Marysi.

-6 grudnia na terenie szkoły odbywała się akcja charytatywna z okazji Mikołajek. Tego dnia uczniowie klas drugich przynieśli upieczone ciasta i pierniki. Zebrane środki dołożyliśmy do Szlachetnej Paczki, którą w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy dla potrzebujących uczniów Naszej szkoły. W porozumieniu z Ośrodkiem Pomocy Rodzinie otrzymały ją również rodziny z Bojanowa i Rawicza. Gorące słowa podziękowania kieruję do Starosty Rawickiego, Pana Adama Sperzyńskiego i pracowników Starostwa Powiatowego w Rawiczu za okazane serce i zakupienie sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania domu. Z okazji Mikołajek wspólnie z OSP Tarchalin zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy dla dzieci niepełnosprawnych z Bojanowa i Rawicza. Podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy przeprowadzamy kiermasz ozdób świątecznych a dochód przeznaczamy na paczki dla uczniów z ubogich rodzin.

– Ważnym punktem w działalności Szkolnego Koła Wolontariatu był 30 finał WOŚP. Po raz pierwszy ZSPT CKU w Bojanowie przyłączył się do zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku graliśmy dla okulistyki dziecięcej, zbierając pieniądze nie tylko do tradycyjnej stacjonarnej puszki, ale także do e-skarbonki.

1 lutego br. po wielkim finale WOŚP, rozliczyliśmy wpłaty- do puszki w szkole wrzuciliście 306,09zł, w e-skarbonce zgromadziliśmy 500zł, aukcje na allegro dały kwotę 6447.66zł natomiast wolontariusze do puszek zebrali 2663.94zł.

Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc. Szczególne podziękowania należą się naszym wolontariuszom, którzy mimo niesprzyjającej pogody spędzili ostatnią niedzielę stycznia, grając z Orkiestrą podczas 30. Finału, aby pomóc w zakupie najnowocześniejszego sprzętu do diagnozowania i ratowania wzroku najmłodszych.

Do zobaczenia za rok, bo przecież gramy do końca świata i jeden dzień dłużej.

Siema!

-Nasza szkoła włączyła się również w akcję zbierania darów dla Ukrainy. Zebrane podarunki przekazaliśmy na zorganizowaną w Rawiczu zbiórkę przy ul. Staszica 1, gdzie w weekend pracowali nasi wolontariusze oraz do Banku Gospodarki Żywnościowej w Lesznie, gdzie potrzebne były szczególnie dary dla małych dzieci.

Zbieraliśmy:

-materiały opatrunkowe (bandaże, gaza, opaski uciskowe…) koce termiczne,

-żywność suchą, w puszkach, gotowe dania w słoiczkach,

-środki higieniczne (pasta do zębów, żele pod prysznic, mydło….,

-jednorazowe naczynia i sztućce,

-termosy,

-koce, śpiwory, karimaty

Koło Szkolnego Wolontariatu cieszy się dużym powodzeniem o czym świadczy wysoka frekwencja uczniów na zajęciach. Organizowane przez nas akcje charytatywne spotykają się z serdecznym przyjęciem w środowisku.

mgr Magdalena Gano