30 marca 2021 r. Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu
To jedna z wielu chorób przenoszonych przez kleszcze. Na całym świecie występuje aż 900 gatunków kleszczy, z czego w Polsce – 19. Możemy je spotkać niemalże wszędzie.
Wyróżniamy dwa szczytowe okresy ich aktywności: wiosenny (kwiecień, maj i czerwiec) oraz jesienny (wrzesień, październik). Kleszcze mogą przenosić bakterie powodujące boreliozę. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego kalectwa a nawet śmierci.
Kleszcze są pajęczakami, mają więc osiem nóg.
Kleszcze wybierają miejsca wilgotne (ale nie mokre), cieniste z dużą ilością martwej materii. Spotyka
my je tam, gdzie nie występuje dużo słońca i pojawiają się żywiciele, czyli zwierzęta, których krwią się żywią: w lesie, na omszonych pniakach, na paprociach, trawach i borówkach rosnących wzdłuż zwierzęcych szlaków migracyjnych, na liściach niskich drzew i krzewów, w trawie w parku czy w naszym przydomowym ogródku. Mogą być niemalże wszędzie!
Gdy kleszcz wyczuje żywiciela, kieruje się w jego kierunku, ale nie skacze z drzew! Najczęściej strącamy go z gałązek roślin lub źdźbeł trawy przechodząc przez miejsca, gdzie cierpliwie czeka na swojego żywiciela.
Miejsca apetyczne dla kleszcza:
– kark,
– granica włosów,
– głowa za uszami,
– pod pachami,
– pod piersiami u dziewcząt, kobiet i otyłych mężczyzn,
– w fałdach brzusznych (jeżeli ktoś je ma),
– w pachwinach,
– na genitaliach,
– pod pośladkami, na wysokości połączenia pośladków z udem,
– w zgięciach kolan,
– twarz (dzięki bardzo wrażliwej na dotyk skórze, zdążymy poczuć, że po nas chodzi, zanim zdąży się wbić),
– dłonie,
– stopy.
Pamiętaj, żeby po każdym powrocie ze spaceru w lesie czy parku, sprawdzić swoje ciało i ubranie. Ubieraj się w jasne rzeczy, spodnie z długimi nogawkami włożonymi w skarpetki oraz długie rękawy.