Biblioteka – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

PONIEDZIAŁEK- 9:00-12:00

WTOREK- 9:00- 12:00

ŚRODA- 9:00- 12:00

CZWARTEK- 9:00-12:00

PIĄTEK- 9:00-12:00

 

 

 

              Iwona Janowicz

W naszej bibliotece szkolnej pojawiła się niezwykła książka o niezwykłym człowieku. ,,Na jego cześć nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny a nawet morze na Księżycu”.

Mowa o Alexandrze von Humboldtcie. ,, Człowiek, który zrozumiał naturę” autorstwa Andrei Wulf, przeczytaj najlepszą biografię roku!

 

 

 

 

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Dwieście lat temu, 24 września 1821 roku, urodził się Cyprian Kamil Norwid, uważany za jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych poetów polskich. Większość swojego życia spędził za granicą, w stolicy Francji, żyjąc w nędzy i utrzymując się głównie z prac dorywczych. Jego twórczość, była niezrozumiała dla jemu współczesnych odbiorców, dlatego po śmierci poety została zapomniana. Został odkryty ponowie w okresie Młodej Polski. Norwid był nie tylko poetą, ale też rysownikiem i grafikiem. Często swoje rękopisy utworów literackich uzupełniał ilustracjami, które emanowały wielką siłą, emocjami i oddziaływały intelektualnie na świadomość odbiorcy. Było to niewątpliwie świadectwem jego wielkiego talentu plastycznego oraz wysokiego wykształcenia.

Larwa

Na śliskim bruku w Londynie,

W mgle – podksiężycowej, białej –

Niejedna postać cię minie,

Lecz ty ją wspomnisz, struchlały.

 

Czoło ma w cierniu? czy w brudzie?

Rozpoznać tego nie można;

Poszepty z Niebem o cudzie

W wargach… czy? piana bezbożna!…

 

Rzekłbyś, że to Biblii księga

Zataczająca się w błocie –

Po którą nikt już nie sięga,

Iż nie czas myśleć… o cnocie!

 

Rozpacz i pieniądz – dwa słowa –

Łyskają bielmem jej źrenic,

Skąd idzie?… sobie to chowa,

Gdzie idzie?… zapewne – gdzie nic!

 

Takiej-to podobna jędzy

Ludzkość, co płacze dziś i drwi;

– Jak historia?… wie tylko: „krwi!…”

Jak społeczność?… tylko – „pieniędzy!…”

 

 

Wielkanocne tradycje

 

 

Witajcie moi Drodzy czytelnicy,
w bibliotece szkolnej czeka na Was kilka perełek literatury fantasty (Wiedźmin i Harry Potter w pięknych oprawach) oraz coś dla pokrzepienia młodzieńczych serc ( książki Johna Greena i cała seria od Ewy Nowak),
Serdecznie polecam i pozdrawiam,

Statystyki czytelnictwa- wykresy

Stan czytelnictwa w Polsce

(24 marca 2021)

39% – lekki wzrost czytelnictwa w Polsce

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Czytanie e-booków i słuchanie audiobooków

Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe. Ich czytelnictwo wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.

 

CZY CZYTALIŚMY KSIĄŻKI PAPIEROWE, E-BOOKI CZY SŁUCHALIŚMY AUDIOBOOKÓW? 

E-booki traktujemy jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe, ponieważ czytanie z papieru lub z ekranu jest zasadniczo tym samym procesem dekodowania i rozumienia tekstu za pomocą wzroku. O audiobooki od 2019 roku pytamy niezależnie od czytania książek i e-booków, co pozwala nam zidentyfikować osoby, które książek słuchają, lecz ich nie czytają . Wśród książek wymienianych w 2019 roku przez badanych wciąż dominują książki papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98% czytelników (co oznacza 39% w całej populacji), e-booki wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdza to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie. Istnieją wąskie kręgi odbiorców preferujących wyłącznie e-booki lub audiobooki (zob. wykres 2), zwykle jednak osoby czytające książki drukowane chętnie sięgają po formaty cyfrowe. To czytelnicy dobierają sposób odbioru treści do swoich aktualnych potrzeb i preferencji, dostępności pewnych publikacji oraz dogodnych okoliczności ich recepcji (np. słuchanie audiobooków w drodze do pracy samochodem lub w podróży i kontynuowanie lektury w postaci tekstu, gdy jest to już możliwe).

 

Źródło:https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2019-r.

 

 

 

Witajcie moi Drodzy Czytelnicy!
W dniu dzisiejszym do naszej szkolnej biblioteki dotarła przesyłka od samego pana posła Andrzeja Grzyba (za co bardzo dziękujemy!😊 ). Książki dotyczą rolnictwa w kontekście europejskim i nie tylko. Zapraszam do wypożyczenia!