Domki, ekohotele i budki ptasie – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Domki, ekohotele i budki ptasie

Majsterkowanie 24 marca. Jeśli ktoś jeszcze chce dorzucić materiały na domki, ekohotele czy budki ptasie, to zachęcamy.

Z uwagi na kolejne materiały, zapraszamy na majsterkowanie 24 marca!
Zapraszamy Uczniów do wspólnej sprawy!
Wielkimi krokami idzie wiosna, budzi się przyroda, pierwsze ptaki wracają z południa, a tu i tam widać „nieśmiałe” kwiaty.
Od niedawna nasza szkoła ma wspaniałą możliwość, aby doskonalić praktyczne kształcenie rolnicze na polu w pobliskiej Pakówce. I tu rzecz wielka!
Otóż, na polu mamy cudowną remizę śródpolną z jabłoniami, śliwami i bzem czarnym – fantastyczną ostoję dla zwierząt, jak i naturalny obszar retencji wody w glebie. Znaczenie zadrzewień i krzewów śródpolnych jest OGROMNE! Takie elementy krajobrazu pól to jedno z największych narzędzi kompromisu między użytkowaniem środowiska a ochroną przyrody. Ponadto wzdłuż pola rośnie też pas dojrzałych orzechów włoskich.
I w tym miejscu zachęcamy Uczniów i Rodziców do wspólnego majsterkowania  Jaki jest plan?  Chcemy wspomóc bioróżnorodność tego miejsca poprzez zawieszenie budek lęgowych dla ptaków i stworzenie WYPASIONEGO ekohotelu dla bezkręgowców (w tym szczególnie dzikich pszczołowatych).
W tym celu przez najbliższe dwa tygodnie (do dnia 11.03.2022) pragniemy zachęcić Was do zbiórki materiału na powyższy cel. Czego potrzeba?
– desek o grubości 2-3 cm, o różnej szerokości i długości (zależnej od typu/wielkości budki – planujemy wykonanie budek A, A1 i B), docelowe wymiary elementów pod linkiem: https://www.lasy.gov.pl/…/jesien-to-doskonaly-czas-na…
– szerokich desek lub przeciętych wdłuż pali drewnianych (młodych pni – średnica 15-20 cm), aby wykonać ekohotel,
– glinę, cegły dziurawki, bloczki drewniane (które będziemy nawiercać), trociny, słomki trzcinowe – jako wypełnienie ekohotelu.
Po zbiórce dokonamy przeglądu uzbieranego materiału i zaprosimy na wspólne majsterkowanie Uczniów i Rodziców w czwartek 17 marca 2022 r. A jeżeli uda nam się dostatecznie przygotować, to następnie w piątek 18 marca będziemy instalować na polu budki i ekohotel, aby wiosną zwierzęta miały tam jeszcze więcej możliwości.
Ponadto planujemy dosadzenie krzewów dla ptaków i innej drobnej zwierzyny, szczególnie gatunków rodzimych (kalina koralowa, bez czarny, głóg jednoszyjkowy), co ma wymiar też edukacyjny!
Gorąco zapraszamy,
Wasi Biolodzy
SP i ZZ
Zbiórka materiałów w budynku B – sala B11/egzotarium, Zbigniew Zawada lub sala B1, Sebastian Pilichowski (czwartki i piątki).