Z ODWIEDZINAMI U WIELBŁĄDÓW – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Z ODWIEDZINAMI U WIELBŁĄDÓW

Uczniowie klas weterynaryjnych i technikum rolniczego uczestniczyli w wycieczce do jedynego w Polsce gospodarstwa specjalizującego się w hodowli wielbłądów w miejscowości Sanie koło Żmigrodu. W stadzie znajdują się obecnie 32 dromadery. Wielbłądy wywołały duże zainteresowanie uczniów ponieważ okazały się bardzo przyjazne. Można je było głaskać, przytulać i karmić marchewką. Właściciele gospodarstwa, państwo Monika i Krzysztof Szymańscy okazali się bardzo przyjaznymi ludźmi.

W ciekawy i przystępny sposób zapoznali nas z utrzymaniem i zachowaniem wielbłądów i chętnie odpowiadali na pytania. Dowiedzieliśmy się np., że maksymalna dzienna wydajność wynosi 6 litrów mleka, a laktacja trwa 8 miesięcy oraz, że mleko wielbłądzie ma właściwości zdrowotne w niektórych schorzeniach. Zostaliśmy również poczęstowani mlekiem tych zwierząt, które okazało się bardzo smaczne.
Tego dnia odwiedziliśmy również inne ciekawe gospodarstwa rolne. W Wydartowie w gospodarstwie specjalizującym się w hodowli bydła mlecznego uczniowie zapoznali się z pracą robota udojowego. Urządzenie samodzielnie, bez udziału człowieka, doi krowy. Ogranicza to znacznie pracochłonność w produkcji mleka. Robot odnotowuje również różne parametry doju np. wydajność dzienną poszczególnych zwierząt czy częstotliwość korzystania z urządzenia przez krowy i przesyła je do centralnego komputera.
W Żołędnicy w gospodarstwie należącym do Hodowli Zarodowej Zwierząt „Żołędnica” SP.ZOO obejrzeliśmy halę udojową karuzelową, nowoczesny cielętnik i obory wolnostanowiskowe.
Ostatnim punktem programu było gospodarstwo rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej gdzie zapoznaliśmy się z produkcją rybacką oraz przespacerowaliśmy się ścieżką edukacyjną w tym bardzo ciekawym przyrodniczo rejonie.