Sensacyjne narodziny w ZSPT-CKU- małpka, pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) – Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych

Sensacyjne narodziny w ZSPT-CKU- małpka, pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea)

Szanowni Państwo, dziś chcemy pochwalić się naszym najmłodszym zwierzakiem urodzonym w pracowni hodowlanej. Jest nim małpka, pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea). Urodziła się tydzień temu, lecz czekaliśmy z ogłoszeniem tej radosnej nowiny. Pierwszy tydzień jest bardzo trudny i niebezpieczny dla takiego noworodka. Musi trzymać się mocno futra mamy – jeśli upadnie zginie. Samica w takim wypadku nie podniesie malucha uznając go za niezdolnego do życia. Małpki trzymane w pracowni są depozytem Ogrodu Zoologicznego w Łącznej. To pierwsze żywe potomstwo tej pary. Samica wcześniej rodziła, niestety martwe, gdyż jest już osobnikiem w podeszłym wieku. Jednak natura potrafi miło zaskoczyć, aż trudno w to uwierzyć! Oczywiście cały czas zamartwiamy się czy wszystko będzie dobrze, czy matce wystarczy mleka itd., to niestety ciężki czas także dla hodowcy. Staramy się by niczego im nie zabrakło. Maluszek – nie wiemy jakiej płci, jest oczkiem w głowie rodziców, którzy cały czas nasłuchują i obserwują uważnie otoczenie. W każdej chwili gotowe do obrony lub ucieczki. Jednak tłusta szarańcza na chwilę odwróciła uwagę matki i powstało kilka ujęć. By pokazać jak malutkim stworzeniem jest młoda pigmejka przedstawia ostatnie zdjęcie. Na nim noworodek tego gatunku, którym opiekowałem się w 2012 roku (Z. Zawada). Prosimy trzymajcie kciuki za zdrowie naszego maluszka! —Zbigniew Zawada

#ZSPT#ZespółSzkółPrzyrodniczoTechnicznych#technikweterynarii#technikumweterynarii#SCEP#SzkolneCentrumEdukacjiPrzyrodniczej#Bojanowo#Rawicz#primates#powiatrawicki